Lille- ja niidumurud

Lillemuru pakub elupaika paljudele pisiolenditele, liblikaröövikutele ja putukatele. Ja mitte ainult – oluline on ka see, mida lillemuru pakub inimestele. Haljasala rohelus, värvid, lõhnad, nauditav kujundusvorm ning sealse elustiku loodushääled mõjuvad meile hästi, pakuvad emotsiooni ja loovad meeleolu.

Üha enam on hakatud rajama loodusaedasid ja metsaaedasid. Maakodude ümbrust püütakse haljastada nii, et üldmulje oleks looduslähedane. Sellistele haljasaladele rajatakse tihti lille- või niidumuru. Selline muru on väiksema hooldusvajadusega ja pakub silmailu oma pika õitsemisajaga läbi suve. Seda ei pea tihti niitma ega ka kastma. 

Lillemuru seemnesegus on rohkelt erinevaid kohalikke lilleliike ja sobib hästi maakoduaedade ümbrusesse.

Rajage lillemuru suure aia äärealadele, väludele, parki, kehva mullaga või raskesti niidetavasse kohtadesse. Seemnesegud koostatakse vastavalt valmistajamaa kliimale, enamasti looduslike taimeliikide seemnetest. Eesti kliimas kasvavad hästi Rootsi ja Soome seemnesegud, ka enamus Taani ja Põhja-Saksamaa segusid. 

Sellist lillemuru pakume ka meie oma klientidele.

Niidumurus on vähem lilli, kuid rohkem aeglasekasvulisi kõrrelisi. Kasutatakse rohkem parkides. Külvake seeme puuviljaaia teedele, dendropargi lagendikele ja niitke 2-3 korda suve jooksul.

Lilleniitude rajamisel arvestage, et niidutaimede areng on kahel esimesel aastal aeglane. Mitmeaastased taimed võivad õitsema hakata juba teisel aastal, kuid taimede omavahelise konkurentsi ja intensiivse kasvufaasi tõttu võib suurem õitsemine alata siiski alles kolmandal aastal, siis saame lilleniidu õisi, värve, liblikaid ja putukasuminat täies hiilguses nautida. Samuti on oluline lilleniidu külvijärgne rohimine, et vabaneda prahitaimedest, mis niidutaimestikuga konkureerib. 

Sügisel toimub niidu niitmine, hein tuleb kokku riisuda ja ära viia. Heina ära viimine on tähtis, et ka järgmisel aastal saaksid väiksemad taimeliigid jälle valgust ja ruumi kasvamiseks. Maha jäänud kulukihi all nad hääbuvad pimeduses ja nii jääb alal taimeliike vähemaks ning väheneks ka elurikkus. 

Meelespea:
  • Lillemurud võivad olla lühiajalised
  • Lillemuru külviks on vaja viljakat mulda eelnevalt lahjemaks muuta, toitaineterikas muld põhjustab liikide arvu vähenemise. 
  • Vana muru saab lillemuruks teha, kui külvad niidutaimede seemneid muru sisse    tehtud külvilaikudesse.
  • Lillemuru ei vaja väetamist ja kastmist.
  • Hooldus piirdub paari niitmisega suve jooksul.
  • Lillemuru kujuneb välja aastate jooksul ja muutub kogu aeg.