Värsked postitused
Image Alt
Näpunäited ja nõuanded

Näpunäiteid ning nõuandeid taimesibulate ja -mugulate istutamiseks

Näpunäiteid ning nõuandeid taimesibulate ja -mugulate istutamiseks

Istutage lillesibulad õigel ajal!

Kevadlilled

Näiteks: Tulbid, nartsissid, hüatsindid, krookused.

Need sibulad vajavad kasvamiseks külma perioodi ja neid võib istutada septembrist detsembrini (olenevalt temperatuurist).

Sügislilled

Näiteks: daaliad, gladioolid, liiliad, kallad, begooniad ja muud mitmeaastased taimed.

Need sibulad istutatakse tavaliselt aprillis või mais. Oluline on see, et lillesibulad istutatakse pärast viimast öökülma. Ideaalne mullatemperatuur on ca 13 kraadi.

Alati on hea teada, kui palju lillesibulaid saab konkreetsele alale istutada. Liiga lähedale istutamine võib mõnikord suurendada haiguste riski. Samas kui liiga hõredalt istutada, võib tulemuses pettuda.

Näiteks pojengide vahekauguseks võiks olla 1 meeter. Istutamisel tuleb kasvupungad panna ülespoole ja 3-5cm sügavusele mulda. Kui juurikas liiga sügavale panna, siis õitseb taim kas liiga hilja või ei õitse üldse. Astilbede vahekaugus võiks olla 30-50cm. Mullale neil erilisi nõudmisi ei ole, aga rõõmustavad kui neile anda kevadel juurde kompostmulda või kodusõnnikut. Kevadel alustavad astilbed kasvamist suhteliselt hilja ja seetõttu kardavad nad ka öökülmasid. Soovitav oleks kattelooriga kaitsmine. Mugulbegooniaid võib pottides ette kasvatada juba märtsi keskpaigas ja öökülma möödudes saate õienuppudega taimed välja istutada. Lillepott peab olema vähemalt 13cm läbimõõduga. Peenras kasvatamisel tuleb nad istutada 5cm sügavusele ja vahekaugus vähemalt 25cm. Daaliate muguljuured istutage mulda maikuus ja samuti võite taimed ette kasvatada pottides. Istutage 4-6 taime ruutmeetri kohta, liiga tihedalt istutatud taimed ei õitse nii rikkalikult. Väga ettevaatlik tuleks olla üleväetamise suhtes! Liiliate istutamisega on natuke teine lugu. Istutussügavus sõltub sellest, et kas on tegu varrejuurse või varrejuurteta liiliatega ning sibula suurusest. Istutsreegel näeb ette, et tuleb istutada sibula kolme- kuni neljakordse sügavuseni. Mõistlikum on istutada pigem sügavamale kui liiga madalale. Vahekaugus sõltub sibula suurusest, väiksemad sibulad 10-15cm, keskmised 20-25cm, suured sibulad 30-40cm. Gladioolide istutamise aeg hakkab koos toomingate õitsemisega, siis on öökülmade oht möödas. Istutuskoht võiks olla päikseline, aga tuulte eest kaitstud. Istutussügavus raskematel pinnastel peaks olema 4-5 sibula suurust ning kergematel pinnastel 5-6 sibula suurust. Pigem istuta sibulad sügavamale, siis kasvatab gladiool tugevama juurestiku. Talveks tuleb mugulsibulad üles võtta, puhastada ja hoida sisetingimustes. Yucca, ehk tääkliilia on sooja- ja päikeselembeline ning ei meeldi neile liigniiske pinnas. Iga kahe aasta tagant istuta taim ümber. Talle sobib huumusrikas ja savine muld, mille hulka soovitame lisada kruusa ja jämedamat liiva. Kevade alguses võiks tääkliiliat keskpäevase päikese eest varjutada ning lumeta või vähese lumega talvel kinni katta. Suure lume puhul, aga seo taime lehestik kokku, et kaitsta südamikku liigniiskuse eest.

Lillesibulad on üsna õrnad ja kui lillepoes neid katsuvad paljud inimesed, siis ei pruugi nad olla kõige parema “tervise” juures. Seega soovitame soetada mugulad just veebipoest.

Kas Sul pole kontot?

Registreeru