Kevadine istutamine: 5 kõige tüüpilisemat viga

kevadine istutamine

Kevadine istutamine

Kevad on looduse tärkamise aeg, mida aednikud ootavad pikisilmi, et oma aedadesse uus elu tuua. Siiski võib kevadine istutamine, kui ei ole piisavalt ette valmistatud, lõppeda ka väikese pettumusega. Selleks et tagada õnnestunud istutusperiood, on oluline teada, milliseid vigu vältida. Kevadine istutamine võib tunduda lihtne, kuid see sisaldab palju nüansse, mis vajavad tähelepanu. Selles postituses vaatame, millised on 5 kõige levinumat viga kevadisel istutamisel ja kuidas neid vältida.

1. Istutatakse liiga vara või liiga hilja

Kevadel on ilmad petlikud – kuigi päevad võivad olla soojad, ei tähenda see alati, et mullas oleks õige temperatuur taimede kasvuks. Kui istutad liiga vara, võib muld olla veel liiga külm ja niiske, mis takistab seemnete idanemist või juurestiku arengut. Samuti võib külm talv lükata edasi suve alguse, nii et taimede kasvatamine hiljem võib anda neile liiga vähe aega arenguks.

Soovitus:
Lase mullal soojeneda vähemalt 8–12 kraadini, enne kui hakkad taimi istutama. Paljusid taimi saab istutada ainult siis, kui öökülmad on möödunud. Kasuta mullatemperatuuri mõõtmiseks spetsiaalset termomeetrit või oota, kuni kevade lõpupoole öökülmad mööduvad.

2. Mulda ei valmistata õigesti ette

Taimede edukaks kasvuks on väga oluline mulla ettevalmistus. Paljud algajad aednikud kaevavad lihtsalt maasse augu ning panevad taime sinna, kuid see ei pruugi anda soovitud tulemusi. Muld peab olema korralikult kobestatud, lisada vajadusel komposti, väetist ja veekindel drenaaž, et tagada juurestiku areng. Kui muld on muutunud tihkeks või liialt savine, võivad taimed jääda kiratsema või isegi hääbuda.

Soovitus:
Enne istutamist kobesta muld vähemalt labidalehe sügavuselt. Lisa komposti, orgaanilisi väetisi või mulla parandajaid, mis aitavad muuta mulla happesust ja annavad taimedele vajalikke toitaineid. See muudab mulla viljakaks ja aitab juurtel kiiremini kasvama hakata.

3. Vale kastmine – liiga vähe või liiga palju vett

Kastmisega on kevadel lihtne liialdada. Kui taimi kastetakse liiga palju, võib see põhjustada juuremädanikku, samas kui liiga vähe kasta, võivad taimed kuivada ja hukkuda. Uued taimed, eriti paljasjuursed, vajavad esialgu rohkem vett, et juured saaksid areneda. Samas tuleb vältida, et muld ei jääks liiga niiskeks. Selleks ongi vajalik paljudele taimedele drenaaž.

Soovitus:
Kasta kohe pärast istutamist ja seejärel säilita tasakaal. Vältida tuleb liiga palju või liiga vähe kastmist – hoia mulda ühtlaselt niiskena. Kui muld on kuiv, kasta põhjalikult, et vesi jõuaks juurteni.

kastmine

4. Taimed istutatakse liiga tihedalt kokku

Üks kõige levinumaid vigu kevadisel istutamisel on see, et taimi istutatakse liiga lähestikku. Kõik taimed vajavad oma kasvu jaoks piisavalt ruumi, et nad saaksid kasvada, ja tihedalt istutatud taimed hakkavad võistlema valguse, vee ja toitainete pärast, mis takistab nende tervislikku arengut.

Soovitus:
Tutvu iga taime istutusjuhendiga ja jälgi istutamise vahekaugusi. Paljude taimede puhul võib olla mõistlik jätta kasvamiseks rohkem ruumi, et nad saaksid kiiresti areneda ega peaks üksteist varjama ja võistlema.

5. Taimedele valitakse vale kasvukoht

Kui istutada taimed valesse asukohta, ei pruugi need kasvada nii, nagu lootsid. Päikesevalguse ja niiskuse vajadused erinevad taimeliikide lõikes, seega tuleb alati arvestada iga taime vajadustega. Näiteks, kui istutad päikest armastavad taimed, nagu lupiini, varju, või niiskust armastavad taimed, nagu hosta, liialt kuivale maale, ei saa nad õigesti areneda. Samuti, kui istutad rabarberi liiga hilja, võib see takistada selle kiiret ja elujõulist kasvu.

Soovitus:
Enne taimede istutamist kontrolli iga liigi nõudeid ja valmista sobiv kasvukoht neile. Päikest armastavad taimed vajavad vähemalt 6 tundi otsest päikest päevas, samas kui varju armastavad taimed võivad kasvada ka vähem päikeselistes kohtades. Kui muld on liiga kuiv, siis võib olla kasulik lisada veekogumise süsteem või mulda niiskust säilitavad lisandid.

kasvukoht

5. Kokkuvõte

Kevadine istutamine võib olla täis väljakutseid, kuid õigete ettevalmistustega saad tagada oma taimede tervisliku kasvu. Vältides neid 5 levinud viga, suudad oma kevadise istutamise muuta rõõmurohkeks ja nauditavaks. Jälgi kindlasti iga taime eripära ja vali neile õige kasvukoht, et su aed saaks suveks värvikirev ja elujõuline.

Kui vajad abi õige taimede valiku tegemisel või soovid rohkem nõu, kuidas kevadine istutamine õnnestuks, siis võta meiega ühendust!